KIPL

KIPL

Katedra inženýrství pevných látek, FJFI, ČVUT v Praze

KIPL

Katedra inženýrství pevných látek, FJFI, ČVUT v Praze

Čtvrtý ročník studentské vědecké konference FPL

Ladislav Kalvoda, vedoucí KIPL


SSCSSP-4
  1. Úvod
  2. –> Ohlédnutí za čtvrtým ročníkem SSCSSP
  3. Fotogalerie
  4. Místo konání – Penzion Kamínek
  5. Sborník

V protikladu k předchozím třem “severním” ročníkům jsme letos vyrazili z Prahy směrem jižním, do krásné přírody Novohradských hor. Místem konání naší konference se stal Penzion Kamínek nacházející se na samotě nedaleko státní hranice s Rakouskem, ca 5 km od místního správního centra Nové Hrady. Opět jsme zachovali tradiční termín SVK FPL na přelomu června a července i když, z důvodů organizačních, se nám nepodařilo “trefit” samotný předěl obou měsíců a museli jsme vzít za vděk dny pracovními, od pondělí 23. do pátku 27. 6. 2014.

S velkým potěšením, zvláště po zkušenostech z loňska, můžeme konstatovat, že volba penzionu Kamínek se ukázala být volbou dobrou, ba výtečnou. Všechny “externí” podmínky nutné pro úspěšný průběh vědecké konference byly na vynikající úrovni: příjemné ubytování účastníků, chutné a vydatné stravování a “cofeebreaky”, rozsáhlý a dobře temperovaný konferenční sál, služby sympatického personálu i pružná a bezproblémová spolupráce s vedením penzionu. Úspěch konference tak byl zcela v rukou jejích účastníků.

Úroveň presentovaných příspěvků, jak studentských tak lektorských, byla i letos na tradičně vysoké úrovni. Bylo předneseno celkem 35 přednášek v celkové době trvání 21 hodin (17 studentských a 18 lektorských příspěvků). Tradiční součástí programu byla poutavá přednáška pana profesora Krause z historie fyziky věnovaná letos, v souvislosti se stým výročím Sarajevského atentátu na rakouského nástupníka trůnu Františka Ferdinanda d’Este, osudům slavných světových fyziků v průběhu První světové války.

Škála presentovaných a diskutovaných odborných témat byla velmi pestrá, patrně nejširší ze všech proběhlých ročníků a zahrnovala aktuální problémy související s přípravou, analýzou, vlastnostmi a potenciálními aplikacemi širokého spektra krystalických, amorfních, molekulárních, polymerních a biologických látek. Zřetelný nárůst zaznamenal především počet příspěvků věnovaných polymerním a biologickým systémům. Šíře odborného zaměření účastníků konference podnítila v několika případech vznik synergického efektu vedoucího k formulaci nových interdisciplinárních spoluprací a studentských výzkumných projektů.

Doprovodný program konference byl vzhledem ke značnému rozsahu odborné části omezen na jedno odpoledne, za což se účastníkům i krásné přírodě Novohradských hor omlouváme. Procházka na Červené blato krásnými borovými lesy však byla esteticky velmi příjemná a též výživně hodnotná díky hojnosti lesních jahod a borůvek, které cestu lemovaly.

Čtyři ročníky letní Studentské vědecké konference fyziky pevných látek pořádané KIPL FJFI ČVUT v Praze již tvoří pevnou tradici. Náš dík za její vznik patří všem studentům, lektorům, organizátorům a sponzorům, a především pak Studentskému grantovému systému naší Alma Mater, z jehož laskavé grantové podpory jsou naše SVK FPL financovány.

cs_CZ