KIPL

KIPL

Katedra inženýrství pevných látek, FJFI, ČVUT v Praze

KIPL

Katedra inženýrství pevných látek, FJFI, ČVUT v Praze

Ohlédnutí za pátým ročníkem Studentské vědecké konference FPL

Ladislav Kalvoda, vedoucí KIPL


SSCSSP-5

Místem konání konference byl opět, tak jako v roce loňském, penzion Kamínek situovaný v Byňově poblíž Nových Hradů v jižních Čechách. Na rozdíl od předcházejících ročníků se letošní konference konala v pozdějším termínu: 14. – 19. září 2015. Hlavním důvodem pro tento posun byla snaha zabránit termínové kolizi s jinou významnou domácí akcí – Kolokviem Struktura – pořádanou každoročně Kystalografickou společností a Regionálním komitétem IUCr a zahrnující přehlídku studentských prací, na které se naši studenti tradičně výrazně a úspěšně podílí.

Na letošní SVK FPL 5 bylo presentováno celkem 27 příspěvků (17 studentských, 10 lektorských). Obsahová i formální kvalita přednesených studentských presentací byla opět velmi dobrá, plně srovnatelná s úrovní, kterou můžeme vidět na „dospělých“ akcích. Tradičně vysokou a motivující úroveň měly i diskuse následující po jednotlivých vystoupeních. Díky širokému tematickému záběru účastníků naší akce (pokrývajícímu řadu rozdílných oblastí FPL: přípravu nových funkčních materiálů, difrakční metody charakterizace reálné struktury kovů, slitin a biologických makromolekul, fotonické a termoelektrické aplikace, počítačové simulace kondenzovaných látek a experimentální charakterizaci spektrálních vlastností) jsme byli, jako v předešlých letech, častými svědky heuristického efektu „progresivní interference idejí“, při které byly podněty z jedné vědní oblasti přenášeny do jiné za vzniku nových nápadů – nové kvality – stimulující další výzkumné aktivity.

Tradiční součástí programu byla poutavá přednáška pana profesora Krause z historie fyziky věnovaná letos (v souvislosti s šedesátým výročím založení naší Fakulty a padesátým pátým výročím vzniku naší katedry) vývoji jaderných oborů v českých zemích. Podaný přehled jednotlivých osobností a jejich životních a odborných osudů nám dovolil nahlédnout do méně známých zákoutí vážících se k místním počátkům systematického rozvoje jaderně-fyzikálních oborů v konci 19. a počátku 20. století.

Další, neméně zajímavou součástí programu byla exkurze na pracovišti Ústavu nanobiologie a strukturní biologie (ÚNSB) Centra výzkumu globální změny AV ČR v Nových Hradech a Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. V průběhu prohlídky se naši studenti seznámili s postupy přípravy preparátů proteinů či genetického materiálu a prohlédli si unikátní dvoufotonový polarizační mikroskop vyvinutý v ÚNSB umožňující přímé pozorování kinetiky metabolických pochodů v živých buňkách.

Jediné volné odpoledne v nabitém programu konference bylo vyplněno vlastivědným výletem spojeným s prohlídkou prostor renesančního zámku v Nových Hradech a rozsáhlého anglického parku v Tereziině údolí, po tři staletí zušlechťovaných šlechtickým rodem Buquoy.

V pořadí již pátý ročník Studentské vědecké konference fyziky pevných látek vybízí ke krátkému ohlédnutí. Co do počtu účastníků zůstává naše konference spíše komorní akcí – počet studentů se pohybuje okolo 20 účastníků. Tento počet plně vyhovuje z pohledu kvality, intenzivní diskuze předkládaných výsledků a vzájemné výměny poznatků. V průběhu pětileté historie „prošlo“ konferencí celkem 29 studentů, z nichž k současnému datu již osm úspěšně dokončilo doktorské studium v oboru Fyzikální inženýrství, specializace Inženýrství pevných látek. SVK FPL tak tvoří jeden z důležitých pilířů vědecké výchovy studentů našeho oboru!

Ohlédnutí za letošním ročníkem konference bych chtěl uzavřít poděkováním a pozváním. Děkuji všem přednášejícím a diskutujícím za jejich nenahraditelný odborný vklad, bez něhož by konference nemohla proběhnout. Členům organizačního výboru děkuji za perfektní zajištění všech potřebných nezbytností. Organizace konference běžela jako dobře namazaný a seřízený stroj, jehož přítomnost v pozadí věcí je klíčová, avšak stěží zaznamenatelná. Děkuji též všem pracovníkům penzionu Kamínek, za jejich ochotu, vstřícnost a vysokou úroveň poskytovaných služeb.

Konec roku 2015 se blíží a s ním i čas pro plánování konference v pořadí již šesté. Oproti letošnímu ročníku předpokládáme několik změn a novinek. Z hlediska termínového jsme rozhodnuti vrátit se opět k přelomu června a července. Rostoucí kvalita prací presentovaných na naší konferenci nás pak vede k úvahám o změně publikačního formátu konferenčního sborníku. Bližší informace poskytneme v cirkulářích k SVK FPL 6, na kterou vás již teď srdečně zveme!

cs_CZ