KIPL

KIPL

Katedra inženýrství pevných látek, FJFI, ČVUT v Praze

KIPL

Katedra inženýrství pevných látek, FJFI, ČVUT v Praze

Třetí ročník studentské vědecké konference FPL

Ladislav Kalvoda, vedoucí KIPL


SSCSSP-3
  1. Úvod
  2. –> Ohlédnutí za třetím ročníkem SSCSSP
  3. Fotogalerie
  4. Místo konání – Dvorská bouda
  5. Sborník

Po příznivých zkušenostech z minulých let jsme i letos zachovali termín na přelomu června a července (28.6. – 2.7. 2013) a jako místo konání naplánovali osvědčené a pohostinné prostředí rodinného hotelu na Tetřevích boudách v Krkonoších. Bohužel, změna majitele hotelu rozmetala již z jara naše záměry a donutila nás hledat pro konferenci náhradní útočiště. Nakonec byla zvolena Dvorská bouda nacházející se nedaleko od původní lokality na Zadní Rennerově louce.

Ať už díky pozdějšímu termínu rezervace nebo snad působením vyšší nadmořské výšky, Dvorská bouda se ukázala být v porovnání s „Tetřevkami“ místem spartánským, jak co do ubytovacích podmínek, tak co do podmínek konferenčních. Aniž bychom chtěli zabíhat do detailů, postačí snad na dokreslení situace zmínit, že prostory suterénní „vinárny“, která sloužila jako přednáškový sál, byly ještě měsíc před zahájením konference (dle sdělení personálu chaty) zatopeny vodou do výše ca 1,5 metru.. Všechna úskalí se však nakonec podařilo překonat a program konference proběhl v plném rozsahu, za což patří velký dík především všem přednášejícím, studentům i dobrovolným lektorům (kteří potvrdili své zanícení pro fyziku a také předvídavost, s níž si přivezli dostatek teplého oblečení), členům Organizačního výboru (vytrvalost, dobré nervy a rozvinuté improvizační schopnosti) a zaměstnancům horského hotelu (postupně rostoucí pochopení pro naše požadavky).

Počet konferenčních příspěvků zaznamenal oproti loňskému roku mírný nárůst. V rámci letošního ročníku bylo presentováno celkem 21 orálních studentských příspěvků (v roce 2011 to bylo 15 příspěvků, v roce 2012 celkem 19 příspěvků) a 15 příspěvků lektorských. V sekci posterů byly prezentovány celkem 2 příspěvky.

Odborná úroveň a kvalita presentací si i v tomto roce zachovaly svůj rostoucí trend. Přednesené studentské příspěvky byly věnovány problémům difrakční analýzy polykrystalických materiálů, přípravě a charakterizaci polovodičových, metalických, multi-ferroických a luminiscenčních (nano)struktur s potenciálem využitím v elektronice, optoelektronice, spinotronice a materiálovém inženýrství, dále pak vývoji a charakterizaci optických vlnovodných senzorických systémů a konečně i kvantovým i klasickým počítačovým simulacím struktury a vlastností molekulárních a polymerních materiálů. Všem přednášejícím děkujeme za invenci a péči, se kterou své příspěvky připravili, presentovali a v následné, často rozsáhlé diskuzi úspěšně obhajovali.

Doprovodný program konference utrpěl chladným počasím, které panovalo po celou dobu konání. Pokoření vrcholu nejvyšší české hory si proto zaslouží uznání! 🙂

Tři ročníky Studentské vědecké konference fyziky pevných látek, které již proběhly, položily solidní základ pro vznik plodné tradice. Pevně doufáme v její stvrzení a další rozvíjení a srdečně Tě proto, milý příteli FPL, již nyní zveme k účasti na ročníku čtvrtém! Na přelomu června a července 2014 se těšíme na shledanou! 🙂

Poděkování
Jménem organizátorů i účastníků konference bych chtěl poděkovat za grantovou podporou Studentského grantového systému (SGS) naší Alma Mater, bez níž by realizace akce nebyla možná.

cs_CZ